Kalite ve Laboratuvar

EMAŞ / ALMEN / AKÇE PLASTİK şirketleri, Müşteri isteklerine bağlı kalarak, Kalite, Maliyet ve Müşteri Memnuniyeti Hedefi ile proseslerinde Sürekli İyileştirme ve Kalite Yönetim Sistemi kurgusunu bir arada yürüten bir yaklaşım benimsemiştir.

PROSES KALİTESİ: Emaş Plastik şirketleri, hammadde girişinden, ürün satışına kadar, tanımlanmış kontrol kriterleri ve standartlaşmış uygulamaları ile ürün kalitesini en üst seviyede tutmayı hedefleyerek çalışmalarını bu doğrultuda sürdürmektedir.

LABORATUVARLAR: Grubumuza bağlı tüm şirketlerde kendi bünyelerinde testleri yapabilecekleri Laboratuvarlar yapılandırılmış olup, üretim ve kontrol süreçlerine aktif şekilde hizmet vermektedir. Laboratuvarlarımız müşteri denetimleri ile güveni kazanmış şekilde çalışmalarını sürdürmektedir.

ISO TS 16949 / ISO 9001: Emaş Plastik grup şirketleri ISO TS 16949 ve ISO 9001 belgeleri ile tüm müşteri grubuna, istekleri doğrultusunda kalite standardlarını bünyesinde kurmuş ve uygulamaktadır.

ÇEVRE: Proseslerimizin çevre etkisi değerlendirilip standartlar oluşturularak, bu doğrultuda grup şirketlerinin bağlı olduğu Organize Sanayi Bölgeleri ve Çevre Bakanlığı kriterlerine bağlı kalınarak çalışmalarımız sürdürülmektedir.

BELGELER
ISO 9001:2008
ISO/TS 16949:2009 Third Edition

  LABORATUVAR UYGULAMALARI

 • YOĞUNLUK TAYİNİ

   PLASTİK HAMMADDELERİN (ÖZELLİKLE KALIPLANMIŞ HALLERİNİN) YOĞUNLUĞUNU TAYİN ETMEK İÇİN KULLANILIR.
   REFERANS STANDART: ISO 1183
   KULLANILAN CİHAZ: ANALİTİK TERAZİ / YOĞUNLUK KİTİ

 • KÜL TAYİNİ

   PLASTİK HAMMADDELERİN KÜL MİKTARINI BELİRLEMEK İÇİN KULLANILIR.
   REFERANS STANDART: ISO 3451
   KULLANILAN CİHAZ: KÜL FIRINI - NÜVE MF120
   SICAKLIK: 750±50 °C

 • AKMA İNDİSİ TAYİNİ (MFİ/MFR)

   İLGİLİ STANDARDA GÖRE BELİRLENMİŞ SICAKLIK VE YÜK ALTINDA PLASTİK HAMMADDENİN AKIŞ ÖZELLİĞİNİN TAYİNİ İÇİN KULLANILIR.
   REFERANS STANDART: ISO 1133
   KULLANILAN CİHAZ: CEAST 7024 & ZWİCK 4100

 • VİSKOZİTE TAYİNİ

   KATKISIZ PA HAMMADDELERİN VİSKOZİTESİNİN TAYİNİ İÇİN KULLANILIR. VİSKOZİTE AKIŞKANLIĞA KARŞI GÖSTERİLEN DİRENÇTİR. %96’LIK SÜLFİRİK ASİT ÇÖZELTİSİNE KARŞI POLİMER ÇÖZELTİSİNİN AKIŞ HIZI ORANLANARAK HESAPLANIR.
   REFERANS STANDART: ISO 307
   KULLANILAN CİHAZ: CAM KÜVET VE OSTWALD VİSKOZİMETRESİ

 • NEM TAYİNİ

   TOZ KİMYASAL, GRANÜL YADA DEŞE HAMMADDE ÜZERİNDE BULUNAN NEMİN TAYİN EDİLMESİNDE KULLANILIR. YAKLAŞIK 5 GR NUMUNE İLE % CİNSİNDEN NEM İHTİVASI BULUNUR.
   REFERANS STANDART: ISO 62
   KULLANILAN CİHAZ: SARTORİUS MA100

 • ÇEKME-EĞME ÖZELLİKLERİ TAYİNİ

   PLASTİK HAMMADDELERİN ÇEKME VE EĞME ÖZELLİKLERİNİN TAYİNİ İÇİN KULLANILIR. ÇEKME VE EĞME TESTİ İÇİN HAZIRLANACAK ÇUBUKLAR ISO 527-2 VE ISO 178’E GÖRE HAZIRLANIR. ÇEKME TESTİNDE; DENEY PARÇASI, SABİT HIZDA, UZUNLAMASINA EKSENİ BOYUNCA KOPANA KADAR VEYA GERİLME (YÜK) VEYA ZAMAN (BOYUT DEĞİŞİMİ) DEĞERİ ÖNCEDEN BELİRLENMİŞ BİR DEĞERE ULAŞANA KADAR ÇEKİLİR. BU İŞLEM SIRASINDA, DENEY PARÇASININ DAYANABİLDİĞİ YÜK VE UZAMA DEĞERLERİ ÖLÇÜLÜR. EĞME TESTİNDE BİR KİRİŞ GİBİ DESTEKLENEN DENEY PARÇASI ORTASINA UYGULANAN BİR KUVVETLE KIRILINCAYA VEYA DEFORMASYON ÖNCEDEN BELİRLENEN BİR DEĞERE ULAŞINCAYA KADAR SABİT BİR HIZLA EĞİLİR. BU İŞLEM SIRASINDA DENEY PARÇASINA UYGULANAN KUVVET ÖLÇÜLÜR.
   REFERANS STANDART: ISO 527 & ISO 178
   KULLANILAN CİHAZ: ZWİCK Z020

 • ÇENTİKLİ İZOD DARBE DAYANIMI

   BU TEST, NUMUNENİN, SALINIM YAPAN BİR SARKACIN DARBESİNE DAYANIMINI ÖLÇMEK İÇİN KULLANILAN BİR TEK NOKTA TESTİDİR. IZOD DARBE DAYANIMI, NUMUNEDE ÇATLAMAYI BAŞLATMAK VE KIRILMA GERÇEKLEŞENE KADAR DEVAM ETTİRMEK İÇİN GEREKLİ KİNETİK ENERJİ OLARAK TANIMLANIR. IZOD NUMUNELERİNE, DEFORMASYONU ÖNLEMEK İÇİN ÇENTİK AÇILIR. BU TEST, MADDENİN BELİRLENEN DARBE ÖZELLİKLERİNE SAHİP OLUP OLMADIĞINI BELİRLEMEK YA DA DİĞER MADDELERLE SERTLİK ÖZELLİKLERİNİ KARŞILAŞTIRMAK İÇİN, HIZLI VE KOLAY BİR KALİTE KONTROL YÖNTEMİ OLARAK KULLANILABİLİR.
   REFERANS STANDART: ISO 180/1A
   KULLANILAN CİHAZ: ZWİCK B5113.300 VE ÇENTİK AÇMA APARATI

 • BATMA SERTLİĞİ TAYİNİ

   PLASTİK HAMMADDELERİN SHORE D CİNSİNDEN BATMA SERTLİĞİNİN TAYİNİ İÇİN KULLANILIR. BELİRLİ ŞARTLAR ALTINDA BATIRILAN BELİRLİ BİR UCUN BATMA DERİNLİĞİ ÖLÇÜLÜR. BATMA SERTLİĞİ, MALZEMENİN ESNEKLİK MODÜLÜNE VE VİSKO ELASTİK ÖZELLİKLERİNE BAĞLI OLUP BATMA MİKTARI İLE TERS ORANTILIDIR. BATMA UCUNUN ŞEKLİ, BATMA UCUNA UYGULANAN KUVVET VE UYGULAMA SÜRESİ ELDE EDİLEN SONUÇLARI ETKİLER. DEĞİŞİK TİPTEKİ DUROMETRELERLE ELDE DİLEN SONUÇLARLA BAŞKA SERTLİK ÖLÇME CİHAZLARI İLE ELDE EDİLEN SONUÇLAR ARASINDA BASİT BİR BAĞINTI MEVCUT DEĞİLDİR.
   REFERANS STANDART: ISO 868
   KULLANILAN CİHAZ: ZWİCK SHORE-D 3117

 • KIZGIN TEL İLE YANMAZLIK TAYİNİ

   SİMÜLASYON TEKNİĞİ İLE YANGIN TEHLİKESİNİ DEĞERLENDİRMEK MAKSADIYLA, KISA SÜRELERDE KIZARAN ELEMANLAR VEYA AŞIRI YÜKLENMİŞ DİRENÇLER GİBİ, ISI KAYNAKLARIYLA ÜRETİLEBİLEN ISIL ZORLAMALARIN ETKİSİNİ SİMÜLE ETMEK İÇİN KIZARAN TEL CİHAZI İLE DEĞİŞİK SICAKLIKLARDA TEST YAPILIR. (GWT, GWFI, GWIT)
   REFERANS STANDART: TS EN 60695
   KULLANILAN CİHAZ: EMS GW-9802/200

 • ALEV İLE YANMAZLIK TESTİ

   UL-94 STANDARDINA GÖRE HAZIRLANMIŞ PLAKALARA, STANDARDIN ÖNGÖRDÜĞÜ KOŞULLAR ALTINDA TEST YAPILARAK, HAMMADDENİN ALEVE KARŞI DAVRANIŞI BELİRLENİR.
   REFERANS STANDART: UL-94
   KULLANILAN CİHAZ: YANMAZLIK TEST KABİNİ VE APARATLARI

 • HDT & VICAT SICAKLIK TAYİNİ

   HDT: HDT EK BİR ÖLÇÜM PARAMETRESİDİR. PRİZMATİK TEST NUMUNESİ EĞİLİR VE BELİRLENMİŞ BİR SICAKLIK ARTIŞIYLA ISITILIR. NUMUNE STANDARTLARDA BELİRTİLEN EĞİLME DEĞERİNE ULAŞTIĞINDA, HDT SICAKLIĞINA ERİŞİLMİŞ OLUNUR. BU SICAKLIK, UYGULANAN KUVVETE, NUMUNE GEOMETRİSİNE, ISITMA HIZINA VE SEÇİLEN EĞİLME DEĞERİNE BAĞLI OLDUĞU İÇİN, FARKLI MADDELERİN BİRBİRLERİYLE KARŞILAŞTIRILABİLMELERİNE OLANAK SAĞLAR. MADDELERİN ISIYA KARŞI DAVRANIŞLARINI VE POLİMERLERİN TERMAL DAVRANIŞLARINI KESİN OLARAK BELİRLEDİĞİ İÇİN, PLASTİK ARAŞTIRMALARI VE KALİTE KONTOL İŞLEMLERİ İÇİN ÇOK ÖNEMLİDİR. ELDE EDİLEN DEĞERLER, MADDELERİN ISIYA DAYANIKLILIĞINI GÖSTERİR VE BELİRLİ DURUMLARDA DİZAYN İÇİN KULLANILABİLİRLER. VICAT: TERMOPLASTİKLERİN KATI HALDEN SIVI HALE GEÇERKEN KESİN BİR ERİME SICAKLIKLARI OLMADIĞINDAN, ÖLÇÜM VE TESTLER İÇİN ERİME SICAKLIĞI YERİNE VICAT KULLANILMAKTADIR. VICAT TERMOPLASTİĞİN YUMUŞAMAYA BAŞLADIĞI SICAKLIKTIR. BU TESTTE, STANDART BATMA UCUNUN YÜK ALTINDA TEST NUMUNESİNE 1 MM BATTIĞI SICAKLIK KAYIT EDİLİR. VICAT, TERMOPLASTİK MADDELERİN VE BİLEŞİKLERİN YUMUŞAMA ÖZELLİKLERİYLE İLGİLİ FARKLILIKLARINI TANIMLAMAK İÇİN KULLANILIR.
   REFERANS STANDART: ISO 75
   KULLANILAN CİHAZ: CEAST 6921

 • RENK TAYİNİ

   MAMUL ÜRETİMİ SIRASINDA RENGİN ÖNCEDEN BELİRLENEN KRİTERLERE GÖRE UYGUN OLUP OLMADIĞINI KONTROL ETMEK İÇİN RENK TAYİNİ YAPILIR.
   REFERANS STANDART: -
   KULLANILAN CİHAZ: KONİCA MİNOLTA 3600D

 • Fourier transform infrared (FTIR)

   Kızılötesi (IR) absorbsiyon spektroskopisi ile çalışan bir tür titreşim spektroskopisidir; IR ışınları molekülün titreşim hareketleri tarafından soğurulmaktadır. Her dalga boyunu ayrı ayrı tarama gerekmeksizin hızlı ve yüksek çözünürlükte spektrumlar elde edilir. Polimer mühendisliğinde de, polimerin yapısının tanımlanması, yapılarının aydınlatılması, polimerik malzemelerin kalitatif ve kantitatif analizi ve saflık kontrolü gibi birçok amaç için kullanılmaktadır.

Kalite ve Laboratuvar

Emaş Plastik

Kalite ve Laboratuvar

Emaş Plastik

Kalite ve Laboratuvar

Emaş Plastik

Kalite ve Laboratuvar

Emaş Plastik

Kalite ve Laboratuvar

Emaş Plastik

Kalite ve Laboratuvar

Emaş Plastik

Kalite ve Laboratuvar

Emaş Plastik